If you are looking for a high-performance motorcycle that is light and compact, specialized in adventure touring and with the ability to continue exploring when the asphalt runs out, the KTM 890 ADVENTURE is for you .
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Displacement: | 889cc |
| Power: | 77 kW (105 hp) |
| Transmission: | Chain |
| Gasoline deposit: | 20 liters |
| Weight: | 200 kg |
| Seat height: | 860 / 840 mm |
Stability and control are fundamental aspects of riding pleasure. With its ultralight trellis frame, robust cast swingarm and top quality WP Suspension components.
EQUIPMENT
| ABS |
| MTC (Traction Control) |
| Driving modes Road / Rain / Off road / Rally |
| On-board computer |
| Full-LED lights |
| 12V socket |
| USB charger |
| Cruise control |
| Top case |
| Hand protectors |
| Mobile support |
24-hour roadside assistance insurance throughout Europe. We store your luggage or your motorcycle in our premises while you travel.
ADDITIONAL INFORMATION
| Minimum age: | 24 years |
| License: | TO |
| Documentation: | ID card or passport |
| Security deposit: | €1400 (deposit) |
| Mileage: | 300 km/day |
| Additional km: | €0.40 |
