If you're looking for a high-performance motorcycle that's lightweight and compact, specialized in adventure touring, and capable of continuing to explore when the asphalt ends, the Yamaha TENERE 700 is for you.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Displacement: | 689 cc |
| Power: | 54 kW (73,4CV) |
| Transmission: | Chain |
| Gasoline deposit: | 16 liters |
| Weight: | 208 kg |
| Seat height: | 875 mm |
EQUIPMENT
| ABS |
| Hand protectors |
24-hour roadside assistance insurance throughout Europe. We store your luggage or your motorcycle in our premises while you travel.
ADDITIONAL INFORMATION
| Minimum age: | 24 years |
| License: | A |
| Documentation: | ID card or passport |
| Security deposit: | €1400 (deposit) |
| Mileage: | 300 km/day |
| Additional km: | €0.40 |
