If you're looking for a high-performance motorcycle that's lightweight and compact, specialized in adventure touring, and capable of continuing to explore when the asphalt ends, the HONDA CRF 300 L is for you.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Displacement: | 286 cc |
| Power: | 20 kW (27 CV) |
| Transmission: | Chain |
| Gasoline deposit: | 7,8 liters |
| Weight: | 142 kg |
| Seat height: | 880 mm |
Stability and control are key aspects of riding pleasure. With its ultra-lightweight chassis, robust swingarm, and top-quality SHOWA Suspension components.
EQUIPMENT
| ABS |
| On-board computer |
| 12V socket |
| Top case |
| Hand protectors |
| Mobile support |
24-hour roadside assistance insurance throughout Europe. We'll store your luggage or motorcycle at our premises while you travel.
ADDITIONAL INFORMATION
| Minimum age: | 24 years |
| License: | A2 or A |
| Documentation: | ID card or passport |
| Security deposit: | €700 (deposit) |
| Mileage: | 250 km/day |
| Additional km : | €0.40 |
